Magnificat Tennis Team
Girls 2017-2018 Season

Magnificat Tennis Team Magnificat Girls Tennis Team - Click picture to enlarge
Christopher Johnson Click for more

 

Magnificat Photos by OhioTennisZone by Scott Gerber

Players on Northeast Ohio's Top Players List:
  • Anna Roggenburk is a Junior (Class of 2019)
  • Olivia Rondini is a Soph (Class of 2020)
  • Alexandra Vesikallio is a Senior (Class of 2018)
  • Magnificat Roster
    Player
    Class / Graduation Year
    Coyne, Emily
    Senior - 2018
    Klubnik, Hannah
    Junior - 2019
    Kniely, Colleen
    Senior - 2018
    Leszcz, Hannah
    Junior - 2019
    Pallaki, Emily
    Junior - 2019
    Roggenburk, Anna
    Junior - 2019
    Rondini, Olivia
    Sophomore - 2020
    Vesikallio, Alexandra
    Senior - 2018
    Zuber, Nikita
    Senior - 2018


    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Hathaway Brown
    11 / 0
    100%
    St. Vincent-St. Mary
    1 / 0
    100%
    Magnificat
    13 / 1
    93%
    Laurel
    10 / 2
    83%
    St. Joseph Academy
    10 / 3
    77%
    Our Lady of the Elms
    3 / 4
    43%
    Gilmour Academy
    0 / 3
    0%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

    Magnificat Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Sun, Aug 13
    Sycamore   
    • 86%
    • 86%
    • 48%
    • 52%
    • 57%
    W, 5-0
    Mon, Aug 14
    Indian Hill   
    • 71%
    • 80%
    • 71%
    • 86%
    • 52%
    W, 4-1
    Mon, Aug 14
    Mason   
    • 67%
    • 71%
    • 86%
    • 40%
    • 20%
    W, 3-2
    Wed, Aug 16
    Massillon Jackson   
    • 92%
    • 92%
    • 40%
    • 86%
    • 75%
    W, 5-1
    Thu, Aug 17
    Westlake   
    • 65%
    • 86%
    • 65%
    • 60%
    • 100%
    W, 5-0
    Mon, Aug 21
    Rocky River   
    • 86%
    • 100%
    • 86%
    • 80%
    • 86%
    W, 5-0
    Wed, Aug 30
    Green   
    • 80%
    • 86%
    • 80%
    • 71%
    • 80%
    W, 5-0
    Tue, Sep 5
    Hudson   
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 80%
    • 67%
    W, 5-0
    Wed, Sep 6
    Lexington   
    • 100%
    • 86%
    • 92%
    • 92%
    • 100%
    W, 5-0
    Thu, Sep 7
    Hathaway Brown   
    • 58%
    • 41%
    • 41%
    • 25%
    • 33%
    L, 1-4
    Sat, Sep 9
    Notre Dame Academy   
    • 86%
    • 71%
    • 20%
    • 68%
    • 63%
    W, 4-1
    Sat, Sep 9
    Toledo St. Ursula Academy   
    • 86%
    • 80%
    • 80%
    • 92%
    • 100%
    W, 5-0
    Fri, Sep 15
    Olentangy Liberty   
    • 75%
    • 71%
    • 59%
    • 68%
    • 25%
    W, 4-1
    Mon, Sep 18
    Gilmour Academy   
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    • 100%
    W, 5-0
    Scheduled
    Opponent
       
    Tue, Sep 26 Laurel  (Home)
    -
    -
    Wed, Sep 27 Avon  (Away)
    -
    -
    Always confirm scheduled matches (date and location) with the coach or a player. This
    information changes frequently.

    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    9/18/2017
    1
    Roggenburk
    Schultz Gilmour Academy
    9/18/2017
    2
    Zuber
    Mikolanis Gilmour Academy
    9/18/2017
    3
    Kniely
    Martin Gilmour Academy
    9/18/2017
    1st Double
    Rondini-Vesikallio
    Kaplan-Moufawad Gilmour Academy
    2nd Double
    Gilmour Academy
    Tour. Sing
    Toledo Central Catholic
    Tour. Sing
    Laurel
    1
    Olentangy Liberty
    2
    Olentangy Liberty
    3
    Olentangy Liberty
    1st Double
    Olentangy Liberty
    2nd Double
    Olentangy Liberty
    1
    Toledo St. Ursula Academy
    2
    Toledo St. Ursula Academy
    3
    Toledo St. Ursula Academy
    1st Double
    Toledo St. Ursula Academy
    2nd Double
    Toledo St. Ursula Academy
    1
    Notre Dame Academy
    2
    Notre Dame Academy
    3
    Notre Dame Academy
    1st Double
    Notre Dame Academy
    2nd Double
    Notre Dame Academy
    1
    Hathaway Brown
    2
    Hathaway Brown
    3
    Hathaway Brown
    1st Double
    Hathaway Brown
    2nd Double
    Hathaway Brown
    1
    Lexington
    2
    Lexington
    3
    Lexington
    1st Double
    Lexington
    2nd Double
    Lexington
    1
    Hudson
    2
    Hudson
    3
    Hudson
    1st Double
    Hudson
    2nd Double
    Hudson
    1
    Green
    2
    Green
    3
    Green
    1st Double
    Green
    2nd Double
    Green
    1
    Rocky River
    2
    Rocky River
    3
    Rocky River
    1st Double
    Rocky River
    2nd Double
    Rocky River
    1
    Westlake
    2
    Westlake
    3
    Westlake
    1st Double
    Westlake
    2nd Double
    Westlake
    1
    Massillon Jackson
    2
    Massillon Jackson
    3
    Massillon Jackson
    1st Double
    Massillon Jackson
    2nd Double
    Massillon Jackson
    1
    Mason
    2
    Mason
    3
    Mason
    1st Double
    Mason
    2nd Double
    Mason
    1
    Indian Hill
    2
    Indian Hill
    3
    Indian Hill
    1st Double
    Indian Hill
    2nd Double
    Indian Hill
    1
    Sycamore
    2
    Sycamore
    3
    Sycamore
    1st Double
    Sycamore
    2nd Double
    Sycamore

    Magnificat Team Results for 2016-17 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Sat, Aug 13
    Sycamore     
    W, 4-1
    Mon, Aug 15
    Ursuline Academy     
    W, 5-0
    Tue, Aug 16
    Columbus School for Girls     
    W, 5-0
    Sat, Aug 20
    Lexington     
    W, 5-0
    Mon, Aug 22
    Rocky River     
    W, 5-0
    Tue, Aug 23
    Orange     
    W, 3-2
    Thu, Aug 25
    Mayfield     
    W, 4-1
    Tue, Aug 30
    Laurel     
    W, 4-1
    Tue, Sep 6
    Western Reserve Academy     
    W, 5-0
    Fri, Sep 9
    Solon     
    W, 5-0
    Sun, Sep 11
    Notre Dame Academy     
    W, 3-2
    Sun, Sep 11
    Toledo St. Ursula Academy     
    W, 5-0
    Tue, Sep 13
    Walsh Jesuit     
    W, 4-1
    Wed, Sep 14
    Massillon Jackson     
    W, 5-0
    Tue, Sep 20
    Hathaway Brown     
    L, 0-5
    Wed, Sep 21
    Avon     
    W, 5-0
    Thu, Sep 22
    Hudson     
    W, 4-1
    Sat, Sep 24
    Olentangy Liberty     
    W, 5-0
    Sat, Sep 24
    Upper Arlington     
    W, 4-1
    Tue, Sep 27
    Westlake     
    W, 5-0
    Mon, Oct 10
    North Canton Hoover     
    W, 3-0
    Mon, Oct 17
    Walsh Jesuit     
    W, 5-0
    Sun, Oct 23
    Perrysburg     
    W, 3-0
    Sun, Oct 23
    Mason     
    W, 3-1

    Member is logged in as: - Access level is: