Mason Tennis Team
Girls 2020-2021 Season

Mason Tennis Team - Click picture to enlarge
Mike Reid Click for more

 

Mason Photos by OhioTennisZone by Scott Gerber

Map and Directions to Tennis Courts from Google Maps

Mason Boys Tennis Team
Information from OhioTennisZone.com

Players on Southwest Ohio's Top Players List:
  • Annie Kruse is a Senior (Class of 2021)
  • Shyla Aggarwal is a Sophomore (Class of 2023)
  • Anna Tonkal is a Junior (Class of 2022)
  • Graduate(s) Playing College Tennis:
  • Amanda Huser is a Junior at University of Cincinnati
  • Niraj Komatineni is a Freshman at Brown
  • Mason Roster
    Player
    Class / Graduation Year
    Aggarwal, Shyla
    Sophomore - 2023
    Chada, Raina
    Senior - 2021
    Chada, Risha
    Sophomore - 2023
    Cosimi, Riley
    Senior - 2021
    Datla, Shruthi
    Junior - 2022
    Kruse, Annie
    Senior - 2021
    Lebedev, Danielle
    Junior - 2022
    Loni, Rashi
    Junior - 2022
    Reid, Danielle
    Junior - 2022
    Tonkal, Anna
    Junior - 2022
    Uppuganti, Harshita
    Sophomore - 2023
    Zutshi, Riya
    Sophomore - 2023

    Greater Miami Conference
    Won / Lost Records
    School
    Won/Lost Record Winning %
    Mason
    18 / 1
    95%
    Oak Hills
    10 / 6
    63%
    Sycamore
    10 / 7
    59%
    Fairfield
    0 / 4
    0%
    Hamilton
    0 / 6
    0%
    Princeton
    0 / 2
    0%
    Middletown
    0 / 4
    0%
    Lakota West
    0 / 4
    0%
    Lakota East
    0 / 6
    0%
    Colerain
    0 / 5
    0%
    * Note that some schools do not report all of their scores.

     

    Mason Average "By Court" Performance
    Season to Date
    Average
    % Games Won By Court
    Results (W/L)
    All Matches
    All Opponents * NEW GRAPH *
    18 / 1

    Mason Team Results and Schedule
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Sat, Aug 15
    Notre Dame Academy   
    • 80%
    • 63%
    • 92%
    • 100%
    • 86%
    W, 5-0
    Sun, Aug 16
    Magnificat   
    • 71%
    • 48%
    • 75%
    • 60%
    • 65%
    W, 4-1
    Wed, Aug 19
    Lakota East   
    • 86%
    • 86%
    • 80%
    • 92%
    • 92%
    W, 5-0
    Thu, Aug 20
    Columbus Academy   
    • 33%
    • 92%
    • 71%
    • 86%
    • 63%
    W, 4-1
    Mon, Aug 24
    Indian Hill   
    • 80%
    • 79%
    • 67%
    • 71%
    • 86%
    W, 5-0
    Tue, Aug 25
    Fairfield   
    • 92%
    • 92%
    • 75%
    • 92%
    • 92%
    W, 5-0
    Wed, Aug 26
    Ursuline Academy   
    • 92%
    • 80%
    • 100%
    • 71%
    • 86%
    W, 5-0
    Thu, Aug 27
    Oak Hills   
    • 92%
    • 92%
    • 100%
    • 50%
    • 92%
    W, 4-1
    Sat, Aug 29
    Lebanon   
    • 92%
    • 100%
    • 86%
    • 92%
    • 100%
    W, 5-0
    Sat, Aug 29
    Hathaway Brown   
    • 44%
    • 65%
    • 75%
    • 75%
    • 40%
    W, 3-2
    Sat, Aug 29
    Upper Arlington   
    • 29%
    • 50%
    • 86%
    • 92%
    • 46%
    L, 2-3
    Mon, Aug 31
    Eaton   
    • 56%
    • 80%
    • 71%
    • 92%
    • 86%
    W, 5-0
    Tue, Sep 1
    Lakota West   
    • 92%
    • 86%
    • 86%
    • 80%
    • 100%
    W, 5-0
    Tue, Sep 8
    Middletown   
    • 92%
    • 92%
    • 92%
    • 92%
    • 86%
    W, 5-0
    Thu, Sep 10
    Hamilton   
    • 86%
    • 92%
    • 92%
    • 92%
    • 92%
    W, 5-0
    Tue, Sep 15
    Sycamore   
    • 80%
    • 92%
    • 86%
    • 86%
    • 67%
    W, 5-0
    Wed, Sep 16
    Oakwood   
    • 60%
    • 92%
    • 92%
    • 86%
    • 75%
    W, 5-0
    Thu, Sep 17
    Princeton   
    • 71%
    • 92%
    • 92%
    • 86%
    • 86%
    W, 5-0
    Fri, Sep 18
    Centerville   
    • 71%
    • 46%
    • 71%
    • 75%
    • 80%
    W, 4-1
    Scheduled
    Opponent
       
    Wed, Sep 23 Seven Hills  (Home)
    -
    -
    Thu, Sep 24 Mason  (Tournament)
    -
    -
    Sat, Sep 26 Mason  (Tournament)
    -
    -
    Always confirm scheduled matches (date and location) with the coach or a player. This
    information changes frequently.

    Singles and Doubles Results - Sorted in reverse match order
    most recent matches first).
    Date Played
    Court Player(s) Results Opponent(s) Team Score
    9/18/2020
    1
    S.Aggarwal
    Owen Centerville
    6-4, 6-1
    9/18/2020
    2
    Tonkal
    Hinshaw Centerville
    7-5, 6-7, 1-0
    9/18/2020
    3
    Loni
    MacPherson Centerville
    6-1, 6-4
    9/18/2020
    1st Double
    Ra.Chada-A.Kruse
    Siler-Caldwell Centerville
    2nd Double
    Centerville
    1
    Princeton
    2
    Princeton
    3
    Princeton
    1st Double
    Princeton
    2nd Double
    Princeton
    1
    Oakwood
    2
    Oakwood
    3
    Oakwood
    1st Double
    Oakwood
    2nd Double
    Oakwood
    1
    Sycamore
    2
    Sycamore
    3
    Sycamore
    1st Double
    Sycamore
    2nd Double
    Sycamore
    1
    Hamilton
    2
    Hamilton
    3
    Hamilton
    1st Double
    Hamilton
    2nd Double
    Hamilton
    1
    Middletown
    2
    Middletown
    3
    Middletown
    1st Double
    Middletown
    2nd Double
    Middletown
    1
    Lakota West
    2
    Lakota West
    3
    Lakota West
    1st Double
    Lakota West
    2nd Double
    Lakota West
    1
    Eaton
    2
    Eaton
    3
    Eaton
    1st Double
    Eaton
    2nd Double
    Eaton
    1
    Upper Arlington
    2
    Upper Arlington
    3
    Upper Arlington
    1st Double
    Upper Arlington
    2nd Double
    Upper Arlington
    1
    Lebanon
    2
    Lebanon
    3
    Lebanon
    1st Double
    Lebanon
    2nd Double
    Lebanon
    1
    Hathaway Brown
    2
    Hathaway Brown
    3
    Hathaway Brown
    1st Double
    Hathaway Brown
    2nd Double
    Hathaway Brown
    1
    Oak Hills
    2
    Oak Hills
    3
    Oak Hills
    1st Double
    Oak Hills
    2nd Double
    Oak Hills
    1
    Ursuline Academy
    2
    Ursuline Academy
    3
    Ursuline Academy
    1st Double
    Ursuline Academy
    2nd Double
    Ursuline Academy
    1
    Fairfield
    2
    Fairfield
    3
    Fairfield
    1st Double
    Fairfield
    2nd Double
    Fairfield
    1
    Indian Hill
    2
    Indian Hill
    3
    Indian Hill
    1st Double
    Indian Hill
    2nd Double
    Indian Hill
    1
    Columbus Academy
    2
    Columbus Academy
    3
    Columbus Academy
    1st Double
    Columbus Academy
    2nd Double
    Columbus Academy
    1
    Lakota East
    2
    Lakota East
    3
    Lakota East
    1st Double
    Lakota East
    2nd Double
    Lakota East
    1
    Magnificat
    2
    Magnificat
    3
    Magnificat
    1st Double
    Magnificat
    2nd Double
    Magnificat
    1
    Notre Dame Academy
    2
    Notre Dame Academy
    3
    Notre Dame Academy
    1st Double
    Notre Dame Academy
    2nd Double
    Notre Dame Academy

    Mason Team Results for 2019-20 School Year
    Date Played
    Opponent
    % Games Won By Court
    Result
    Sun, Aug 11
    Magnificat     
    W, 4-1
    Sun, Aug 11
    Hathaway Brown     
    W, 4-1
    Mon, Aug 19
    Indian Hill     
    W, 4-1
    Thu, Aug 22
    Oak Hills     
    W, 5-0
    Wed, Aug 28
    Springboro     
    W, 4-1
    Thu, Aug 29
    Lakota East     
    W, 5-0
    Tue, Sep 3
    Middletown     
    W, 5-0
    Tue, Sep 3
    Fairfield     
    W, 5-0
    Thu, Sep 5
    Hamilton     
    W, 5-0
    Fri, Sep 6
    Columbus Academy     
    W, 3-2
    Mon, Sep 9
    Springboro     
    W, 4-1
    Tue, Sep 10
    Sycamore     
    W, 5-0
    Tue, Sep 17
    Colerain     
    W, 5-0
    Wed, Sep 18
    Oakwood     
    W, 4-1
    Fri, Sep 20
    Lakota West     
    W, 5-0
    Mon, Sep 23
    Indian Hill     
    W, 5-0
    Tue, Sep 24
    St. Ursula Academy     
    W, 5-0
    Wed, Sep 25
    Sycamore     
    W, 4-0
    Tue, Oct 8
    Ursuline Academy     
    W, 3-0
    Sun, Oct 20
    Upper Arlington     
    W, 3-0
    Sun, Oct 20
    Magnificat     
    W, 3-0

    Member is logged in as: - Access level is: